Main menu
I Liceum Ogólnokształcące im. Organizacji Narodów Zjednoczonych w Biłgoraju

DSC03808

Dnia 26.09.2014 r. uczniowie klasy IJ wraz z opiekunami wzięli udział w Rajdzie Szlakiem Walk Partyzanckich prowadzonym przez mgr Stanisława Rząda, który jest zapewne wszystkim znany jako były dyrektor i nauczyciel fizyki, będący dzisiaj już na emeryturze. Ale to także człowiek o wielkiej pasji. Dzięki niemu młodzież ma możliwość poznać różne historie żołnierzy walczących na naszych terenach w czasie II wojny światowej. Uczniowie pod okiem rzetelnie przygotowanego do wyprawy przewodnika odwiedzili wiele miejsc upamiętniających wydarzenia z tamtego okresu, m.in. Szarajówkę, Osuchy, Józefów, Hamernię, Sigłe czy Sochy. Odczytali tam wspomnienia świadków wydarzeń, fragmenty relacji, listów tych, którzy ocaleli. Niezwykle wzruszające były informacje o zdarzeniu w Szarajówce, do którego doszło w 1943 r. Trudno było uwierzyć w takie okrucieństwo, w śmierć spalonych żywcem 59 osób, w tym 30 dzieci. Pozostały po nich brzozowe krzyże z napisami oraz pamięć mieszkańców o małym cmentarzu wśród pól. Ciekawym punktem rajdu był pobyt w Józefowie, gdzie na wzgórzu, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę, znajduje się pomnik upamiętniający odwagę Miszki Tatara – partyzanta działającego na Zamojszczyźnie. Jego oddział przeprowadził wiele zakończonych sukcesem akcji dywersyjnych i bojowych, m.in. stoczył dwugodzinną walkę z hitlerowską obławą, a także ostrzelał i uszkodził niemiecki samolot rozpoznawczy. Dzisiaj tylko kamień na wzgórzu przypomina o jego istnieniu i niesamowitej odwadze. W planie wycieczki było również zwiedzanie Izby Pamięci cmentarza partyzanckiego, przejście na Krzywą Górkę i złożenie hołdu poległym na cmentarzu w Osuchach. Uczniowie obejrzeli prezentację o wydarzeniach z tamtych lat, pan Rząd przekazywał informacje o każdym z dowódców, zwracał uwagę na zdjęcia i pamiątki, które po nich pozostały. Wędrując po lesie można było poczuć się chociaż przez chwilę tak jak ci, którzy tutaj ukrywali się, wędrowali do swoich leśnych baz czy przygotowywali się do walki. Kolejnym ciekawym punktem rajdu był spacer po rezerwacie Czartowe Pole, w trakcie którego mgr Rząd zasypywał uczniów mnóstwem ciekawostek o zjawiskach przyrody i wydarzeniach rozgrywających się na tych terenach za czasów dawnych właścicieli – Zamojskich oraz z okresu walk partyzanckich. Słońce, szumiące strumyki i opadające jesienne liście przypominały o wczesnej jesieni.

Celem wycieczki było nie tylko pogłębienie wiedzy historycznej, ale przede wszystkim uczczenie pamięci osób walczących o wolność naszej Ojczyzny. Mgr Rząd z wielką pasją i zaangażowaniem przekazywał swoją wiedzę uczniom, którzy przy grobach i pomnikach zapalali znicze i wyrażali swój szacunek chwilą ciszy. Entuzjazm i energia prowadzącego udzieliła się wszystkim uczestnikom wycieczki. Po pełnym wrażeń i refleksji dniu uczniowie wrócili do Biłgoraja bogaci w nietypowo przekazywaną wiedzę.

Serdecznie polecamy wszystkim zainteresowanym osobom wyjazd na tego rodzaju rajd. Program jest bardzo szczegółowy, dokładnie zaplanowany, wymaga skupienia i zaangażowania, ale warto poświęcić chwilę na wspomnienia o przeszłości i o ludziach, dzięki którym dzisiaj mamy wolność. Inaczej teraz spojrzymy na zdjęcia i filmy z tamtych lat, a każdy krzyż przy drodze czy samotny grób w lesie lub kamień będzie miał inne znaczenie, więc warto. Pan Rząd ma zaplanowane również inne trasy po miejscach walk II wojny światowej i jest to doskonała okazja do zainteresowania większej grupy młodzieży historią naszych okolic.

Organizatorem wyjazdu była wychowawczyni – pani Barbara Chołyst, a opiekunami: pani Alina Dzido oraz pani Anita Mach.

Sara Emerla, Monika Blicharz z klasy I J